Sjukhusläkarnas lokalavdelningar

Sjukhusläkarna Blekinge 
Jonas Andersson, ordförande och sekreterare
jonas.andersson@ltblekinge.se

Sjukhusläkarna Gästrike-Hälsinge
Magnus Hjelm, ordförande
magnus.hjelm@regiongavleborg.se
Hampus Stigbrand, sekreterare
hampus.stigbrand@regiongavleborg.se

 

Sjukhusläkarna Göteborg

Shokoufeh Manouchehrpour, ordförande

Tel: 031-342 79 55

Shokoufeh.manouchehr@vgregion.se

Karin Sillén, sekreterare

karin.sillen@vgregion.se

Sjukhusläkarna Halmstad
Peter Danielsson, ordförande
Peter.Danielsson@regionhalland.se
Maria Ryberg Mo, sekreterare   
maria.ryberg-mo@regionhalland.se

Sjukhusläkarna Varberg
Jonas Bäwer, ordförande
jonas.bawer@regionhalland.se

Sjukhusläkarna Jönköpings län
Bengt Asking, ordförande
Tel: 036-32 13 24
bengt.asking@rjl.se  
Thorun Frennvall, sekreterare
thorun.frennvall@rjl.se

 

Sjukhusläkarna Västervik
Moa Bodlund Odensten, ordförande 
moa.bodlundodensten@ltkalmar.se 
Anna Orlowska, sekreterare
annaorl@ltkalmar.se 


Sjukhusläkarna södra Kalmar län
Harald Persson, ordförande
harald.persson@ltkalmar.se
Anna Parke, sekreterare
anna.parke@ltkalmar.se


Sjukhusläkarna Dalarna
Michael Guggi, ordförande
Tel: 023-49 20 00
michael.guggi@ltdalarna.se 
Katarina Tegnér, sekreterare
katarina.tegner@ltdalarna.se

 

Sjukhusläkarna Östra Skåne
Flemming Björnberg, ordförande
flemming.bjornberg@gmail.com 
Gustav Apelqvist, sekreterare
gustav.apelqvist@skane.se


Sjukhusläkarna Kronobergs län
Edvard Lekås, ordförande
Tel:0704-451 206
edvard.lekas@kronoberg.se
Joakim Färdow, sekr
joakim.fardow@telia.com

Sjukhusläkarna Ängelholm
Per Hammarlund, ordförande
per.hammarlund@skane.se
Axel Johansson, sekreterare
axel.johansson@skane.se

Sjukhusläkarna Helsingborg
Maria Tyrberg, ordförande
Tel: 072-599 79 37
maria.tyrberg@skane.se
Cecilia Rydén, sekreterare
cecilia.ryden@skane.se

Sjukhusläkarna Lund
Naomi Clyne, ordförande
Naomi.clyne@med.lu.se

Jens Engleson, sekreterare
jens.engleson@med.lu.se

Sjukhusläkarna Norrbotten
Catarina Asplund, vice ordförande 
catarina.asplund-isaksson@nll.se
Johanna Sundbaum, sekreterare
johanna.sundbaum@nll.se

Sjukhusläkarna Stockholm
Marta Christensson, ordförande
m.s.p@live.se
Gunnar Söderqvist, sekreterare
gunnar.soderqvist@Karolinska.se

Sjukhusläkarna Sörmland
Marie Engman, ordförande 
marie.engman@dll.se  

Sjukhusläkarna Uppsala
Anna Rask-Andersen, ordförande 
anna.rask-andersen@medsci.uu.se
Birgitta Lytsy, sekreterare
birgitta.lytsy@telia.com

Sjukhusläkarna Umeå
Yngve Gustafson, ordförande
yngve.gustafson@umu.se
Margareta Granlund, sekreterare
margareta.granlund@vll.se

Sjukhusläkarna Skellefteå/Lycksele
Jeff Wennerlund, ordförande
jeff.wennerlund@vll.se   

Sjukhusläkarna Västmanland
Mirka Kwiatkowska, ordförande  
mirka@mitthjarta.se 
Lennart Edmark, sekreterare
lennart.edmark@regionvastmanland.se

Sjukhusläkarna Medelpad
Hans Ericson, vice ordförande
hans.ericson@lvn.se

Sjukhusläkarna Ångermanland
Bo-Göran Widman, ordförande och sekreterare
bowidman@hotmail.com

Sjukhusläkarna NU-sjukvården (Vänersborg, Trollhättan)
Daniel Vestberg, ordförande
daniel.vestberg@vgregion.se
Katarina Strid, sekreterare
katarina.strid@vgregion.se

Sjukhusläkarna Södra Älvsborg
Richard Gunterberg, ordförande
richard.gunterberg@vgregion.se
Helen Hollender Dawson, sekreterare
helene.hollender@vgregion.se

Sjukhusläkarna Örebro
Paula Wallmon, ordförande
paula.wallmon@regionorebrolan.se
Anna Öhrström, sekreterare
anna.ohrstrom@regionorebrolan.se

 
Senast uppdaterad 2017-10-30

Exempel på uppgifter för Sjukhusläkarnas lokalavdelningar:  Läs här

Förslag till stadgar för lokalavdelningar: Läs här

Förslag vid nystart för lokalavdelning: Läs här

Medlemsrådgivning

Fackliga och juridiska frågor:
Mån-tors 9-17, fre 9-13

Tel: 08-790 35 10
medlemsradgivningen@slf.se

Frågor om medlemskap, avgifter och ändra uppgifter:

Telefon: 08-790 35 70
medlem@slf.se
Mån och ons 9-12 & 13-15
Tis, tors och fre 9-12