Förbundsstyrelsen

Förbundsstyrelsens 15 ledamöter svarar för förbundets verksamhet och är utsedda av fullmäktige. Lokal- och specialitetsföreningarna medverkar i rådgivande representantskap till förbundsstyrelsen.

Förbundsstyrelsen valdes på Fullmäktige 31 maj 2017.

Gruppbild på Sveriges Läkarförbunds förbundsstyrelse. Foto: Carolina Byrmo
Läkarförbundets förbundsstyrelse, från vänster till höger. Övre raden: Thomas Lindén, Johan Styrud, Sven Söderberg, Ove Andersson, Erik Dahlman. Mittenraden: Alexander Tejera, Jonas Ålebring, Elin Karlsson, Anders Dahlqvist. Främre raden: Marina Tuutma, Sofia Rydgren Stale, Sarah Jevrém, Heidi Stensmyren och Anders Lundberg. Karin Båtelson saknas på bilden. Foto: Carolina Byrmo


Heidi Stensmyren bildHeidi Stensmyren, ordförande
ordforande@slf.se
Danderyds sjukhus, Danderyd
Tel: 08-790 33 00
Pressfrågor: 08-790 33 32
Högupplösta bilder för press

 Följ Heidi på Twitter

 

Karin Båtelson bildKarin Båtelson, förste vice ordförande
karin.batelson@slf.se

Klinisk neurofysiolog, Sahlgrenska sjukhuset, Göteborg
Tel: 070-790 73 47
Högupplöst bild för press

 Följ Karin på Twitter

 

Ove Andersson Ove Andersson, andre vice ordförande
ove.andersson@slf.se
 
Infektionskliniken, Akademiska sjukhuset, Uppsala.
Tel: 070-567 91 89
Högupplösta bilder för press

Följ Ove på Twitter

 

Anders DahlqvistAnders Dahlqvist, ledamot
anders.dahlqvist@slf.se
CapioRehab, Saltsjöbaden
Tel: 070-378 26 59
Högupplöst bild för press

 

 

 

Erik Dahlman, ledamot
erik.dahlman@slf.se
Specialist i rättspsykiatri och psykiatri, Lund
Tel: 070-939 08 12

Sara JevrémSarah Jevrém, ledamot
sarah.jevrem@slf.se
Anestesikliniken NU-sjukvården
0709-74 76 57
Högupplöst bild för press

 

 

 

Elin Ericsson

Elin Karlsson, ledamot
elin.karlsson@slf.se

Kliniken för kirurgi och urologi, Mälarsjukhuset, Eskilstuna
Tel: 073-501 16 30
Högupplöst bild för press

 Följ Elin på Twitter

 

Thomas LindénThomas Lindén, ledamot
Regional Chefläkare i Halland
thomas.linden@slf.se
Tel: 072-216 23 91
Högupplösta bilder för press

 

 

 

Anders Lundberg, ledamot Läkarförbundets styrelseAnders Lundberg, ledamot
anders.lundberg@slf.se
ST-läkare i internmedicin och kardiologi, Hudiksvalls sjukhus
Tel: 070-621 39 20
Högupplöst bild för press

 



Sofia Rydgren StaleSofia Rydgren Stale, ledamot
sofia.rydgren.stale@slf.se
Psykiatriska kliniken, Kristianstad
Tel: 070-499 27 67
Högupplöst bild för press

 

 

 

Johan StyrudJohan Styrud, ledamot
johan.styrud@slf.se
Kirurgkliniken, Danderyds Sjukhus
Tel: 070-497 88 43 

Högupplöst bild för press

 

 

Sven SöderbergSven Söderberg, ledamot
sven.soderberg@slf.se
Hermelinen Specialistvård, Luleå
Tel: 076-786 68 36 

Högupplöst bild för press

 

 

Marina Tuutma, ledamot
marina.tuutma@slf.se
Vårdcentralen Rud, Karlstad
Tel: 070-653 46 08
Högupplöst bild på press 

 

 

 

Jonas ÅlebringJonas Ålebring, ledamot
jonas.alebring@slf.se
ST-läkare i anestesi och intensivvård i Lund
Tel: 073-034 22 50
Högupplöst bild för press

 

 


Adjungerad för Sveriges läkarförbund Student:

Linus Perlerot, Alexander Tejera
alexander.tejera@slf.se
Medicine studerande i Lund
Tel: 070-287 39 43  
Högupplöst bild för press

Senast uppdaterad 2017-06-07
Medlemsrådgivning

Fackliga och juridiska frågor:
Mån-tors 9-17, fre 9-13

Tel: 08-790 35 10
medlemsradgivningen@slf.se

Frågor om medlemskap, avgifter och ändra uppgifter:

Telefon: 08-790 35 70
medlem@slf.se
Mån och ons 9-12 & 13-15
Tis, tors och fre 9-12

------------------------------------------------